Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου κλείνει 10 χρόνια και γιορτάζει!

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου κλείνει 10 χρόνια και γιορτάζει!

10 χρόνια, 10+1 πόλεις

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009 ως μια πρωτοβουλία ενεργών επαγγελματιών που προέκυψε από το κίνημα «Κινηματογραφιστές στην Ομίχλη». Από τότε μέχρι σήμερα πολλά έχουν συμβεί στον τομέα των οπτικοακουστικών στην Ελλάδα, τίποτα όμως σημαντικότερο από τις ίδιες τις ταινίες!

Φέτος την άνοιξη, συμπληρώνοντας τα 10 της χρόνια η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, με την υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, διοργανώνει εβδομάδες προβολών σε 10+1 πόλεις της χώρας.

Κατά τη διάρκειά τους θα προβληθούν ταινίες που, μετά από καθολική ψηφοφορία των 350 μελών της, τιμήθηκαν τα 10 αυτά χρόνια για τα καλλιτεχνικά και τεχνικά επιτεύγματά τους με το βραβείο "ΙΡΙΣ".

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΠΕΜΠΤΗ, 21 Μαρτίου
17:45 | Ημερολόγια Αμνησίας, της Στέλλα Θεοδωράκη (104´)
20:00 | Limbo, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (30') // Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού, του Έκτορα Λυγίζου (80')
22:30 | Χώρα προέλευσης, του Σύλλα Τζουμέρκα (111´)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 22 Μαρτίου
17:45 | Μία Οικογενειακή Υπόθεση, της Αγγελικής Αριστομενοπούλου (88’)
19:45 | Xenia, του Πάνου Κούτρα (134’)
22:15 | Copa Loca, του Χρήστου Μασσαλά (14’) // Λάμπουν στο Σκοτάδι, του Πάνου Ευαγγελίδη (71’)
00:00 | Νορβηγία, του Γιάννη Βεσλεμέ (73’)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 23 Μαρτίου
17:45 | Πρώτη Ύλη, του Χρήστου Καρακέπελη (78’)
19:45 | Κι εγώ για μένα, του Τζώρτζη Γρηγοράκη (20’) // Μαχαιροβγάλτης, του Γιάννη Οικονομίδη (108')
22:15 | Τετάρτη 04:45, του Αλέξη Αλεξίου (116’)
00:30 | Κυνόδοντας, του Γιώργου Λάνθιμου  (97’)

ΚΥΡΙΑΚΗ, 24 Μαρτίου
17:00 | Μικρά Αγγλία, του Παντελή Βούλγαρη (160’)
20:00 | Αίνιγμα, του Άρη Φατούρου (11’) // Dolphin man, του Λευτέρη Χαρίτου (80’)
22:00 | Βόλτα, της Στέλλας Κυριακοπούλου (10’) // Fish n’ chips, του Ηλία Δημητρίου (102’)

ΔΕΥΤΕΡΑ, 25 Μαρτίου
17:00 | Άλλος δρόμος δεν υπήρχε, του Σταύρου Ψυλλάκη (87’)
19:00 | Η Τελευταία Παραλία, του Θάνου Αναστόπουλου  (118’)
21:15 | Χαμομήλι, του Νεριτάν Ζιντζίρια (15’) // Erotica, Exotica, etc, της Ευαγγελίας Κρανιώτη (73’)
23:00 | Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου (104’)

ΤΡΙΤΗ, 26 Μαρτίου
18:00 | Τα Παιδία δεν Παίζει, των Αγγελικής Ανδρικοπούλου / Αργύρη Τσεπελίκα (80’)
19:45 | Park, της Σοφίας Εξάρχου (100’)
22:00 |Washingtonia, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (24’) // Η αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά, της Ελίνας Ψύκου (88’)

ΤΕΤΑΡΤΗ, 27 Μαρτίου                      
17:30 | Το Σύκο, του Νίκου Κολοβού (13’) // Άδικος Κόσμος, του Φίλιππου Τσίτου (118’)
20:00 | Ο Μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ, της Ρηνιώς Δραγασάκη (20’) // Ο γιος της Σοφίας, της Ελίνας Ψύκου (111’)
22:30 | Casus Belli, του Γιώργου Ζώη (11’) // Interruption, του Γιώργου Ζώη (110’)