Synapse 2: Rethinking Institutional Critique – A view From the South

Synapse 2: Rethinking Institutional Critique – A view From the South

Με επίκεντρο την Ομόνοια και διάφορους χώρους στην περιοχή του κέντρου, η Μπιενάλε της Αθήνας 2015-2017, η οποία έχει ως στόχο να γεφυρώσει το παρελθόν με το παρόν και το μέλλον, υπό τον συμβολικό τίτλο «OMONOIA», έχει ξεκινήσει μία διετία δραστηριότητας με περιοδικές κορυφώσεις μέχρι το καλοκαίρι του 2017.
Στο πλαίσιό της λοιπόν, παρουσιάζεται η εικαστική δράση «Σύναψη 2: Επαναπροσδιορίζοντας την Κριτική των Θεσμών - Από τη σκοπιά του Νότου», κατά την οποία κορυφαίοι διεθνείς ερευνητές, καλλιτέχνες, ακτιβιστές και πολιτιστικοί φορείς καλούνται να αναθεωρήσουν τις θεσμικές τους δομές, υιοθετώντας την οπτική του ευρωπαϊκού Νότου. Ως «Νότος», δεν νοείται η δεδομένη τοποθεσία αλλά ένας ποικίλος γεωπολιτικός σχηματισμός που περιλαμβάνει τη Μέση Ανατολή και την Ανατολική Ευρώπη και τελεί εκτός ευρωπαϊκού κέντρου. Σκοπό των συμμετεχόντων αποτελεί η εύρεση ενός κοινού πολιτικού λεξιλογίου και ενός νέου σημείου εκκίνησης.

Πρόγραμμα Synapse 2: Rethinking Institutional Critique – A view From the South
Παρασκευή 15.04.2016
11:00-17:00 Σύναψη 2 Ημέρα 1η
19:00           Εγκαίνια Μπάγκειον
20:00           CIVIL2, θεατρικό έργο από τη Στέλλα Χριστοδουλοπούλου

Σάββατο 16.04.2016
10:00-18:30 Σύναψη 2 Ημέρα 2η
10:00-21:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
21:00           OMONOIA After-party

Κυριακή 17.04.2016
11:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
11:00-16:00 Αυτόνομη Ακαδημία
On Education Σωτήριος Μπαχτσετζής, Vasyl Cherapanyn & Joulia Strauss
Meeting Large European Networks με τους European Alternatives (Daphne 
Büllesbach) και Krytyka Polityczna (Jakub Dymek & Igor Stokfiszewski)
Συνέλευση
12:00-15:00 UrbanDig & Ideas Factory
What is Omonoia? ανοιχτό σωματικό εργαστήριο
12:30-15:30 Playroom
Imagine Xouth I, εργαστήριο για παιδιά 6-12 ετών & τους γονείς τους
13:00-15:00 Kuba Szreder
Diverse Economy of Contemporary Art, μια νοητική χαρτογράφηση
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00-17:30 Perpetuum Mobile
AR - Artists at Risk, παρουσίαση
16:00-18:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
17:30-18:00 Perpetuum Mobile
Risk, προβολή
18:00-19:00 Razavipour Neda
Unstable Equilibrium, ομιλία
18:00-19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics

Δευτέρα 18.04.2016
14:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00-18:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
16:00-20:00 Πάνος Σκλαβενίτης σε συνεργασία με τους Playroom
Locus Exoticus Daysign Workshop, εργαστήριο
17:00-18:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Border Security in the Robotic Age από τον Daniel Mützel, ομιλία
17:00-20:00 Acts of Involvement
Eλληνικές καλλιτεχνικές πρωτοβουλίες, ανοιχτή συζήτηση
18:00-19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
18:00-20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
19:30-20:30 Campus Novel
Strolling Happiness, παρουσίαση από την Ilaria Biotti
20:30-21:45 Εμφύλιος Πόλεμος, Μια Ξένη Χώρα
Θεατρική παράσταση από τους ‘Αρης Λάσκος, Κίτυ Παϊταζόγλου, Ελεάνα
Στραβοδήμου

Τρίτη 19.04.2016
14:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00-17:00 Katayoun Karami
The Other Side, ομιλία
17:00-18:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Forget Fear – Story of Occupy Biennale, παγκόσμια πρεμιέρα του ντοκιμαντέρ
του Rafal Swirek
18:00-19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
18:00-20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:00-22:00 Netting the Work
Gomenes I, μία εκδήλωση εικαστικής περφόρμανς με επίκεντρο το Φύλο και τα
Στερεότυπα

Τετάρτη 20.04.2016
14:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00-18:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
16:00-19:00 UrbanDig 
Ώρες Γραφείου
17:0-18:00 C.A.S.A.
LOCATION ALLOCATION, από την Fatma Ergkiounker, παρουσίαση
17:30-19:30 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:00-19:00 Αυτόνομη Ακαδημία σε συνεργασία με το C.A.S.A.
4Dsound: points on the curve από την Alyssa Moxley, ομιλία
18:00-19:30 ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Περφόρμανς από την ομάδα Geopoetics
19:00-20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Acoustic weapons: from the walls of Jericho to the GitMo playlist από τον
Sebastian Schäfer, ομιλία
19:00-19:30 Κατερίνα Στασινοπούλου
OMONOIA 14/12/05, προβολή
19:30-21:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς
Ιλισ-sos το Ποτάμι, η Γέφυρα, η Σπηλιά και ο Ναός, παρουσίαση

Πέμπτη 21.04.2016
14:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00-19:00 UrbanDig
Ώρες Γραφείου
18:00-20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:00-21:00 Lo & Behold 
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
18:30-20:00 Αυτόνομη Ακαδημία
Εισαγωγή για το κέντρο Krytyka Polityczna 
Brand New World / Nowy wspaniały świat, προβολή του ντοκιμαντέρ της Maria 
Smarz – Koczanowicz, παρουσίαζει η Marta Madej
20:00-22:00 Khaima (2011) του Αθανάσιου Καρανικόλα, προβολή

Παρασκευή 22.04.2016
14:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
16:00-19:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo / Σπήλαιο, εργαστήριο
18:00-20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
18:30-20:00 Αυτόνομη Ακαδημία
Forget Institutional Critique της Raimar Stange, ομιλία
20:00-22:00 Πρώτη Ύλη (2011) του Χρήστου Καρακέπελη, προβολή παρουσία του
σκηνοθέτη

Σάββατο 23.04.2016
12:00-22:00 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
12:00-15:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo/ Σπήλαιο, εργαστήριο
12:00-21:00 Campus Novel 
Same Time Tomorrow, προβολή από τους Tatiana Ilichenko & Moritz Metzner
12:00-21:00 Lo & Behold 
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
13:00-16:00 Playroom
Φαντάσου τον Ξουθ II, εργαστήριο για εκπαιδευτικούς, γονείς αλλά και
οποιονδήποτε άλλο
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
15:30-19:00 C.A.S.A.
Περφόρμανς από τον Θωμά Διάφα
18:00-20:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
19:00-20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Incorporeal materialities: Politics of the body, gender, language and rhythm από
την Ιουλία Μερμηγκά, ομιλία
19:00-20:00 C.A.S.A.
Περφόρμανς από τον Φίλιππο Βασιλείου
20:00 -20:30 C.A.S.A
Περφόρμανς από την Αντιγόνη Τσαγκαροπούλου
20:30-21:00 C.A.S.A
Περφόρμανς από τον Κώστα Βούλγαρη
20:30-21:30 Η Πανούκλα
του Γρηγόρη Λιακόπουλου

Κυριακή 24.04.2016
12:00-21:30 Σύναψη 2 Ώρες Εργασίας
12:00-15:00 Φάνης Καφαντάρης
Speleo/ Σπήλαιο, εργαστήριο
12:00-21:00 Campus Novel 
Same Time Tomorrow, προβολή από τους Tatiana Ilichenko & Moritz Metzner
12:00-21:00 Lo & Behold 
Πέρι Εξουσίας, συμμετοχική δράση
13:00-16:00 Πάνος Σκλαβενίτης σε συνεργασία με τους Playroom
Locus Exoticus Daysign Workshop, εργαστήριο
15:00-17:00 Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς σε συνεργασία με την ομάδα Μετάβασης
Εργαστήριο κατασκευής ηλιακού αερόθερμου
15:00-19:00 Playroom
Περιηγητές, ανοιχτό εργαστήριο
18:30-20:00 Ο Έλληνας Γείτονας (1969) του Rainer Werner Fassbinder, προβολή
19:00-20:30 Αυτόνομη Ακαδημία
Final Fantasy. 21 translations of purpose in Japanese. Hermeneutics of myth, 
manga and RPG
από τον Hiroshi McDonald Mori, ομιλία
20:00-22:00 Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού(2012), του Έκτορα Λυγίζου, προβολή

 

 

Συμμετέχοντες: Αυτόνομη Ακαδημία, Beton7, Bhive (Γεράσιμος Αβλάμης), Campus Novel, Contemporary Art Showcase Athens (C.A.S.A.), DepressionEra, Εθνικό Θέατρο – Πειραματική Σκηνή [-1], Enterprise Projects (Δανάη Γιαννόγλου & Βασίλης Παπαγεωργίου), FOKIDOS (Σοφία Στεβή), Geopoetics Project, Χρήστος Καρακέπελης, Katayoun Karami, Αθανάσιος Καρανικόλας, Φάνης Καφαντάρης, Άρης Λάσκος, Γρηγόρης Λιακόπουλος, Lo and Behold, Έκτορας Λυγίζος, Netting the Network, Ομάδα Παραστατικών Τεχνών Όχι Παίζουμε, OPENSHOWSTUDIO (Σοφία Τούμπουρα), Κίτυ Παϊταζόγλου, Perpetuum Mobile, SNEHTA RESIDENCY (Αύγουστος Βεϊνόγλου), Laure Prouvost, Πρωτοβουλία Κατοίκων Μετς, Playroom, Neda Razavipour, Σοφία Σιμάκη, Κατερίνα Στασινοπούλου, Ελεάνα Στραβοδήμου, Kuba Szreder, Άννα Τζάκου, Tinos Quarry Platform (Πέτρος Τουλούδης), Στέλλα Χριστοδουλοπούλου