Λογοτεχνικά Βραβεία Αναγνώστη 2019

Λογοτεχνικά Βραβεία Αναγνώστη 2019

Απονεμήθηκαν χθες το βράδυ, σε μια λιτή αλλά ουσιαστική τελετή, τα λογοτεχνικά βραβεία 2019 του περιοδικού Αναγνώστης. Ακολουθώντας μια παράδοση επτά ετών, άνθρωποι του βιβλίου -συγγραφείς, εκδότες, τυπογράφοι, σχεδιαστές βιβλίων, βιβλιοπώλες και βέβαια αναγνώστες- κατέκλυσαν την αίθουσα Τελετών του Μουσείου Μπενάκη στην οδό Πειραιώς. Με  κύριο σύνθημα «τα βραβεία είναι ένα ένας τρόπος να κλείσεις το μάτι στον αναγνώστη που ψάχνεται» βασικός στόχος και φέτος ήταν να «συναντηθούν» δημιουργοί και αναγνώστες. Τη βραδιά παρουσίασαν και σχολίασαν εκ μέρους της Κριτικής Επιτροπής η Κατερίνα Σχινά και ο Βαγγέλης Χατζηβασιλείου για τα βραβεία ενηλίκων και αντιστοίχως η Αργυρώ Πιπίνη από την Επιτροπή Κρίσης Παιδικών Βιβλίων. Τη διακριτική μουσική επένδυση της εκδήλωσης ανέλαβε ο σαξοφωνίστας Δημήτρης Βασιλάκης.

 

Το Μεγάλο Τιμητικό Βραβείο, που σηματοδότησε την έναρξη της τελετής, απονεμήθηκε στον Δημήτρη Νόλλα (φώτο) για το σύνολο της συγγραφικής του δημιουργίας. Όπως τόνισε χαρακτηριστικά στην προσφώνησή του ο Χρίστος Κυθρεώτης «το κλασικό έργο του Νόλλα λειτουργεί ως οργανικός κρίκος στην ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας». Ακολούθως το Βραβείο Νίκου Θέμελη απονεμήθηκε στον Τηλέμαχο Κώτσια για το μυθιστόρημά του Σινική Μελάνη (Πατάκης).

Αναλυτικότερα τα βραβεία (σημειώνονται με bold) και οι υποψηφιότητες:

Βραβείο Παιδικού Βιβλίου με εικονογράφηση:

Αγαθή Δημητρούκα, Αν, εικονογράφηση Tassies, Καλειδοσκόπιο
Πέρσα Ζαχαριά, Η φάλαινα, το αγόρι και η θάλασσα ανάμεσά τους, Καλειδοσκόπιο
Ξένια Καλογεροπούλου, Αγγελίνα, εικονογράφηση Daniel Egneus, Μάρτης
Σοφία Πανίδου, Ζαχρά και Νικόλας: οι ιστορίες τους, εικονογράφηση Mariona Cabassa, Παπαδόπουλος
Αντώνης Παπαθεοδούλου, Στα κύματα της Έλλης, εικονογράφηση Ίρις Σαμαρτζή, Παπαδόπουλος

Βραβείο Λογοτεχνικού Βιβλίου για παιδιά:

Άντρη Αντωνίου, Πού πήγε το γέλιο σου Ορσαλία;, Πατάκης
Γεωργία Γαλανοπούλου, Οι ψηλοκάραβοι, εικονογράφηση Κατερίνα Χαδουλού, Πατάκης
Φώτης Δούσος, Παβ, ο φάλτσος τζίτζικας και η περιπέτεια με τα τυφλά μυρμήγκια, εικονογράφηση Αγγελική Μπόζου, Μικρή Σελήνη
Γιώργος Χατζόπουλος, Νι Πι ο τελευταίος πειρατής του Αιγαίου και το νερό της ζωής, Πατάκης
Κυριάκος Χαραλαμπίδης, Σαλιγκάρι και φεγγάρι, εικονογράφηση Μαριλένα Μελισσηνού, Καλειδοσκόπιο

Βραβείο Λογοτεχνικού Βιβλίου για εφήβους:

Μαρούλα Κλιάφα, Η ιστορία ενός νεαρού gamer, Πατάκης
Θοδωρής Κούκιας, Ο πυροβάτης των αστεριών, Κέδρος
Γιώργος Παναγιωτάκης, Λέσχη αλλόκοτων πλασμάτων, Η δοκιμασία, Πατάκης
Βασίλης Παπαθεοδώρου, Τη νύχτα που έσβησαν τ’ αστέρια, Καστανιώτης
Τούλα Τίγκα, Τ’ άλλο μισό του κόσμου, Πατάκης

Βραβείο Βιβλίου γνώσεων:

Ελένη Γερουλάνου, Ένας αρκούδος μια φορά, εικονογράφηση Ίρις Σαμαρτζή, Πατάκης
Κατερίνα Λαγού, Χαρίλαος; Τι όνομα είναι αυτό; Εικονογράφηση Πετρούλα Κρίγκου, Ψυχογιός
Ροδούλα Παππά, Όταν μεγαλώσω, εικονογράφηση Φίκος, Νεφέλη
Αντώνης Παπαθεοδούλου, Το μυστικό βιβλίο του μπλε κύκλου, εικονογράφηση Ίρις Σαμαρτζή, Παπαδόπουλος

*το βραβείο αφιερώθηκε από τη συγγραφέα στη μνήμη της Μαρίας Αργυριάδη, τηνερευνήτρια, συλλέκτρια και συντηρήτρια παιχνιδιών που κληροδότησε τη συλλογή της στο Μουσείο Μπενάκη και διετέλεσε διευθύντρια του Μουσείου Παιχνιδιών.

Βραβείο Καλλιτεχνικού σχεδιασμού:

Μιχαήλ Άγγελος, Σονέτα, μτφρ: Αιμιλία Εμμανουήλ, Gutenberg
Νίκος Θέμελης, Η Τριλογία, Η Αναζήτηση, Η Ανατροπή, Η Αναλαμπή, Μεταίχμιο
Γιάννης Κόκκωνας, Έγρεο, φίλα μάτερ, Προσωποποιήσεις της Ελλάδας στα χρόνια της τουρκοκρατίας, ΜΙΕΤ
Λάζα Λαζάρεβιτς, Στις όχθες του Σάβου, μτφρ:Βλάνταν Τζόρτζεβιτς, Ενύπνιο
Paul Celan, Καμπή πνοής, μτφρ:Μιχάλης Καρδαμίτσης, Κίχλη

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Πεζογράφου:

Σοφία Αλεξανιάν, Η ζωή αύριο, η ζωή χθες, Κέδρος
Ελένη Γιαννάτου, Κύριος Πηνελόπη, Κίχλη
Έλενα Γκιβίση, Ρήγματα, Κέδρος
Νικήτας Παπακώστας, Καληνύχτα καλούδια μου, Δώμα
Μαριαλένα Σεμιτέκολου, Οι Κυριακές, το καλοκαίρι, Ίκαρος
Κώστας Σιαφάκας, Αντανάκλαση, Σμίλη
Νατάσα Σίδερη, Κυρίαρχοι πονηροί λογισμοί, Μωβ Σκίουρος
Ηρώ Σκάρου, Μια χαρά είναι, Γκοβόστης
Αλίκη Στελλάτου, Γάτα στον κήπο, Κίχλη
Ελένη Στελλάτου, Το κόκκινο και το άσπρο, Πόλις

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Ποιητή:

Βικτωρία Γεροντάσιου, Μικρές καταιγίδες, Θράκα
Νάντια Δουλαβέρα, Μεσοτοιχία, Μελάνι
Χρήστος Μαρτίνης, Το ξένο φως, Υποκείμενο
Εύη Μαυρομμάτη, Όχι τα λόγια, Ροές
Έλια Οικονομίδου, Κήπος οριστικά, Περισπωμένη
Άκης Παραφέλας, Παρασημαντική, Θράκα
Χρήστος Σιορίκης, Η πρώτη φορά, Αντίποδες

Βραβείο Ποίησης:

Κατερίνα Αυγέρη, Μονά παπούτσια περιπάτου, Γκοβόστης
Γιώργος Βέλτσος, Λευκή Ελλάδα, Περισπωμένη
Χάρης Βλαβιανός, Αυτοπροσωπογραφία του λευκού, Πατάκης
Ηλίας Γκρης, Σαν άλλος Οιδίποδας, Γκοβόστης
Ιωάννης Ιωαννίδης, Μετά τα αφύσικα, Κέδρος
Κώστας Καναβούρης, Αποθήκη καταλοίπων ηδονής, Μελάνι
Δημήτρης Κοσμόπουλος, Θέριστρον, Κέδρος
Όλγα Παπακώστα, Μεταμορφώ(θ)εις, Πατάκης
Αγγελική Πεχλιβάνη, Πεζή οχούμενη, Κίχλη
Μαρία Τοπάλη, Μαζί τ΄ακούγαμε, Πατάκης

Βραβείο Δοκιμίου – Μελέτης:

Πέρσα Αποστολή, Το πικαρικό μυθιστόρημα και η παρουσία του στον ελληνικό 19ο αιώνα: Από τον “Ερμήλο” (1817) ώς την “Πάπισσα Ιωάννα” (1866), Άρτεμις
Αλεξάνδρα Δεληγιώργη, Ο μοντερνιστής κριτικός Νικόλας Κάλας, Αρμός
Θάλεια Ιερωνυμάκη, Η νεοελληνική ωδή έως το 1880: Ιστορική διαμόρφωση και θεωρία του είδους, Σμίλη
Γιάννης Κοκκωνάς, Έγρεο, Φίλα Μάτερ, Προσωποποιήσεις της Ελλάδας στα χρόνια της Τουρκοκρατίας, ΜΙΕΤ
Γιάννης Ξούριας, Ανεβαίνοντας τον Ελικώνα, Για την ποίηση του γένους την εποχή του νεοελληνικού διαφωτισμού, Gutenberg
Βάλτερ Πούχνερ, Ο Κόμπος και το νήμα: Στα δίχτυα της ιστορικής αναζήτησης: Μελέτες για το θέατρο και τη λογοτεχνία, Ηρόδοτος
Αλεξάνδρα Σαμουήλ, “Πάντα αριθμώ διέταξας”: Αναλογία, αριθμολογία και ποίηση, Μελάνι
Νικήτας Σινιόσογλου, Μαύρες διαθήκες: Δοκίμιο για τα όρια της ημερολογιακής γραφής, Κίχλη
Πόλυ Χατζημανωλάκη, “Βωβόν ξύλον”, Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, Κατάθεση ερευνητικής ανάγνωσης, Εύμαρος
Θόδωρος Χατζηπανταζής, «Ρωμαίικος Συβολισμός», Διασταύρωση εγχώριας λαϊκής παράδοσης και ευρωπαϊκής πρωτοπορίας στο νεοελληνικό θέατρο ή Θέατρο και εθνική ταυτότητα στην Ελλάδα, ΠΕΚ

Βραβείο Διηγήματος – Νουβέλας:

Θεόδωρος Γρηγοριάδης, Γιατί πρόδωσα την πατρίδα μου, Πατάκης
Σταύρος Ζουμπουλάκης, Στ’ αμπέλια, Πόλις
Δήμητρα Κολλιάκου, Αλφαβητάρι εντόμων, Πατάκης
Δημήτρης Κανελλόπουλος, Ο θάνατος του Αστρίτη και άλλες ιστορίες, Κίχλη
Αρετή Καράμπελα, Μελανά όπως τα μούρα, Θράκα
Αχιλλέας Κυριακίδης, Το μουσείο των τύψεων, Πατάκης
Αντώνης Νικολής, Το γυμναστήριο, Ποταμός
Γιώργος Σκαμπαρδώνης, Λεωφορείο 19 στάσεις, Πατάκης
Μαρία Στασινοπούλου, Χαμηλή βλάστηση Θάμνοι, πόες και μπονζάι, Κίχλη
Βίκυ Τσελεπίδου, Φιλελλήνων, Νεφέλη

Βραβείο Μυθιστορήματος:

Κώστας Ακρίβος, Γάλα μαγνησίας, Μεταίχμιο
Μαρία Γαβαλά, Κόκκινος σταυρός, Πόλις
Τάκης Θεοδωρόπουλος, Σελάνα, Μεταίχμιο
Κώστας Κατσουλάρης, Στο στήθος μέσα χάλκινη καρδιά,  Μεταίχμιο
Αμάντα Μιχαλοπούλου, Μπαρόκ, Καστανιώτης
Μιχάλης Μοδινός, Το πλέγμα,  Καστανιώτης
Αλέξης Πανσέληνος, Ελαφρά ελληνικά τραγούδια, Μεταίχμιο
Γιάννης Παπαγιάννης, Ο άνδρας  που γεννήθηκε με τον Ελευθέριο Βενιζέλο, Διάπλαση
Βασιλική Πέτσα, Το δέντρο της υπακοής, Πόλις
Γιώργος Συμπάρδης, Αδέλφια, Μεταίχμιο