Το Animasyros στη Στέγη

Το Animasyros στη Στέγη

Η Στέγη υποδέχεται το 2018 με τις καλύτερες και πιο δυνατές ταινίες του επετειακού Animasyros 10 με ένα τριήμερο εκδηλώσεων, το Animasyros στη Στέγη, από 2 έως 4 Ιανουαρίου. Η φετινή δράση περιλαμβάνει τρία BestOf προγράμματα από τον επίσημο κατάλογο του Animasyros 10 με ταινίες animation για παιδιά, εφήβους και ενήλικες, ένα εκπαιδευτικό εργαστήριο για παιδιά 8-12 ετών, αλλά και την πολυαναμενόμενη αθηναϊκή πρώτη προβολή του The Ox, παρουσία του σκηνοθέτη Γιώργου Νικόπουλου.

Οι μικρότερης ηλικίας κινηματογραφόφιλοι έχουν την τιμητική τους στο Animasyros, χάρη σε δύο ωριαίες συλλογές γεμάτες χρώμα και συναίσθημα, μία για παιδιά από 6 ετών και άνω (χωρίς ή με ελάχιστο διάλογο) και μία για όλη την οικογένεια.

Συνδυάζοντας υψηλή τεχνική και εικαστική πληρότητα, βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους από όλο τον κόσμο δίνουν το παλλόμενο στίγμα της σύγχρονης σκηνής του animation, μέσα από μια δίωρη επιλογή των ταινιών που ξεχώρισαν στο τελευταίο Animasyros. Ανάμεσά τους, είναι οι ταινίες L'Ogre (Το τέρας), O Matka! (Μητέρα!) και Aenigma, που απέσπασαν τα τρία βασικά βραβεία του Φεστιβάλ (στο Διεθνές, το Σπουδαστικό και το Ελληνικό τμήμα, αντίστοιχα), αλλά και το πολυσυζητημένο Min Börda (Το φορτίο μου) της Niki Lindroth von Bahr, που έρχεται «φρέσκο» μετά τη βράβευσή του ως καλύτερο animation του 2017 στα νεοσύστατα Emile Awards. 

Πρόγραμμα προβολών
Τρίτη 2 και Τετάρτη 3 Ιανουαρίου
18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών και άνω
Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito & Santiago Uriarte
CG Animation, 2΄06΄΄, 2017, Ουρουγουάη
Baozha! (Ένας φύλακας άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat & Jolene Cheng
Σχέδιο στο χέρι, 6΄45΄΄, 2016, Σιγκαπούρη
Paper Mates (Χάρτινο ταίρι) | Alexey Mironov
Cut-out 3D, 5΄30΄΄, 2015, Ρωσία
Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς
3D, 19΄40΄΄, 2015, Κύπρος
Full Feather Jacket (Γλάρος σε αποστολή) | Liz el Saadany
2D, 2΄34΄΄, 2015, Ολλανδία
Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας
Πλαστελίνη, 14΄, 2016, Ελλάδα
Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin & Martin Villert
3D, 4΄57΄΄, 2017, Γαλλία
Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes
2D Digital, 11΄51΄΄, 2016, Βέλγιο

19:30-20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια - παιδιά από 10 ετών και άνω
Twin Islands (Δίδυμα νησιά) | Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Laura Cochetel, Raphaël Huot & Fanny Teisson
3D, 7΄18΄΄, 2017, Γαλλία
We Found the Flower! (Βρήκαμε το λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink
2D, 6΄46΄΄, 2017, Ολλανδία
Polska Warrior | Camiel Schouwenaar
3D, 25΄, 2017, Ολλανδία
She's Got the Blush (Κόκκινη σαν παντζάρι) | Els Decaluwe
2D, 5΄15΄΄, 2016, Βέλγιο
L'espace d'un instant (Όσο διαρκεί μια στιγμή) | Alexandre Athané
2D, 13΄58΄΄, 2015, Γαλλία

21:00-23:00 | BestOf (16+ ετών)
Aenigma (Αίνιγμα) | Αντώνης Ντούσσιας & Άρης Φατούρος
3D, 10΄, 2016, Ελλάδα
Aurelia | Κρέων Κρυωνάς & Χρήστος Μπουραντάς
2D/3D, 15΄40΄΄, 2015, Ελλάδα
Pittari | Patrick Smith
Σχεδιασμένο στο χέρι, 4΄, 2017, ΗΠΑ
L'Ogre (Το τέρας) | Laurène Braibant
2D & 3D Computer Animation, 10΄, 2016, Γαλλία
Closed-visit (Περιορισμένη επίσκεψη) | Jade Evans
2D, 2΄20΄΄, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο
O Matko! (Μητέρα!) | Paulina Ziolkowska
2D, 12΄15΄΄, 2017, Πολωνία
L'homme le plus petit du monde (Ο μικρότερος άνδρας στον κόσμο) | Juan Pablo Zaramella
Stop-motion, 1΄10’’, 2017, Γαλλία/Αργεντινή
The Gap (Το χάσμα) | Patrick Vandebroeck
3D Computer Animation, 14΄41΄΄, 2016, Βέλγιο
Race (Αγώνας δρόμου) | Yan Dan Wong
2D Computer Animation, 2΄48΄΄, 2016, Ηνωμένο Βασίλειο
Garden Party (Πάρτι στον κήπο) | Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon & Lucas Navarro
3D, 6΄50΄΄, 2016, Γαλλία
The Junction – Chilly Gonzales & Peaches (Η Συνάντηση – Chilly Gonzales & Peaches) | Patrick Doyon
2D, 5΄, 2017, Καναδάς
In a Heartbeat (Σε έναν χτύπο της καρδιάς) | Beth David & Esteban Bravo
3D, 4΄05’’, HΠΑ
Tête à Tête (Ενώπιος ενωπίω) | Natasha Tonkin
Σχέδιο στο χέρι & βίντεο, 7΄41΄΄, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο
Τaboek | Dario Van Vree
2D Computer Animation, 2΄44΄΄, 2016, Ολλανδία
Min Börda (Το φορτίο μου) | Niki Lindroth von Bahr
Stop-motion, 13΄, 2017, Σουηδία

Πέμπτη 4 Ιανουαρίου
18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών
Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito & Santiago Uriarte
CG Animation, 2΄΄06’’, 2017, Ουρουγουάη
Baozha! (Ένας φύλακας άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat & Jolene Cheng
Σχέδιο στο χέρι, 6΄45΄΄, 2016, Σιγκαπούρη
Paper Mates (Χάρτινο ταίρι) | Alexey Mironov
Cut-out 3D, 5΄30΄΄, 2015, Ρωσία
Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς
3D, 19΄40΄΄, 2015, Κύπρος
Full Feather Jacket (Γλάρος σε αποστολή) | Liz el Saadany
2D, 2΄34΄΄, 2015, Ολλανδία
Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας
Πλαστελίνη, 14΄, 2016, Ελλάδα
Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin & Martin Villert
3D, 4΄57΄΄, 2017, Γαλλία
Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes
2D Digital, 11΄51΄΄, 2016, Βέλγιο

19:30 – 20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια - παιδιά από 10 ετών και πάνω
Twin Islands (Δίδυμα νησιά) | Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Laura Cochetel, Raphaël Huot & Fanny Teisson 3D, 7΄18΄΄, 2017, Γαλλία
We Found the Flower! (Βρήκαμε το λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink
2D, 6΄46΄΄, 2017, Ολλανδία
Polska Warrior | Camiel Schouwenaar
3D, 25΄, 2017, Ολλανδία
She's Got the Blush (Κόκκινη σαν παντζάρι) | Els Decaluwe
2D, 5΄15΄΄, 2016, Βέλγιο
L'espace d'un instant (Όσο διαρκεί μια στιγμή) | Alexandre Athané
2D, 13΄58΄΄, 2015, Γαλλία

21:00 – 22:30 | Μεγάλου Μήκους Ταινία
The Ox (Το Βόδι) | Γιώργος Νικόπουλος
Mixed Techniques, 67΄, 2017, Ελλάδα
Θα προλογίσει ο σκηνοθέτης Γιώργος Νικόπουλος.
Μετά το τέλος της προβολής θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη.