4ο Adventure Film Festival

4ο Adventure Film Festival

Skiing, Climbing, Surfing, Mountain Biking, Kayaking, Mountaineering, Trail Running, Snowboarding and more... Τα ανθρώπινα όνειρα και η διαρκής ανάγκη για εξερεύνηση, αποτελούν το κίνητρο. Η αντοχή, οι δεξιότητες και το αθλητικό πείσμα γίνονται τα μέσα και ένα κινηματογραφικό ταξίδι με φόντο τα ομορφότερα τοπία του πλανήτη ξεκινάει.
Με ήδη τρεις επιτυχημένες διοργανώσεις και πάνω απο 4.500 θεατές, το μοναδικό κινηματογραφικό φεστιβάλ αφιερωμένο στις αθλητικές δραστηριότητες περιπέτειας επιστρέφει για τέταρτη συνεχή χρονιά στην Αθήνα, σε ένα Σ/Κ γέματο ένταση, περιπέτεια και αδρεναλίνη. 
Το 4ο Adventure Film Festival ανοίγει τις πόρτες του και φιλοξενεί μια διήμερη προβολή θεματικών ταινιών – διεθνών και εγχώριων παραγωγών που σχετίζονται με τα adventure sports, πέντε φωτογραφικές εκθέσεις σχετικές με τις υπαίθριες δραστηριότητες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, καθώς και ομιλίες / παρουσιάσεις που εμπνέουν, από ανθρώπους που είτε έχουν τιμηθεί με σημαντικές διακρίσεις, είτε έχουν φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο στο άθλημά τους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Σάββατο 18.11
15:00 Εντροπία Μηδέν 30’, Μαθητές 2ου Λυκείου Βούλας (Hiking / Environmental)
15:30 Fountain of Youth 27’, Mike Douglas (Skiing)
16:00 Παρουσίαση Pierra Creta, κάτι παραπάνω από ένας αγώνας ορειβατικού ski... 20’ (παρουσιάζει ο Νικηφόρος Στειακάκης)
16:20 International Trail Building Week 15’, Μανώλης Αρμουτάκης (Biking, προλογίζει ο Μανώλης Αρμουτάκης)
16:35 Ομιλία Τζώρτζη Μηλιά, Ένας ανήσυχος άνθρωπος, μια φανταστική περιπέτεια κι ένα βιβλίο 20’
16:50 Διάλειμμα 40’
17:30 Back to the Fjords 34’, (Base Jumping / Outdoor Acrobatics)
18:10 Dragon’s tail 40’, Ruslan Vakrilov (Alpinism, προλογίζει ο Πάνος Αθανασιάδης)
18:50 Ομιλία Χρήστου Μπελογιάννη, Οι μεγάλοι δάσκαλοι, η διδαχή, η διδασκαλία 20’
19:15 Διάλειμμα 45’ 20:00 Dodo’s Delight 30’, Sender Films & Big UP Productions (Climbing / Sailing)
20:30 Ομιλία Παναγιώτη Μάντη & Παύλου Καγιαλή, Ταξιδεύοντας για το Ολυμπιακό όνειρο 25’
20:55 Last Paradise 52’, Clive Neeson (Environmental / Skiing / Surfing)
21:50 Τέλος

Κυριακή 19.11
15:00 50.50.50 75’, Katie Schwarz – Mystery Box (Triathlon)
16:15 Ομιλία Λάζαρου Ρήγου, Από την πυξίδα στο χρονόμετρο 20’
16:35 The way up north 15’, Rodrigo Valsamis (Snowboarding, προλογίζει ο Rodrigo Valsamis)
16:50 Διάλειμμα 40’
17:30 Nepal Project 70’, Βασίλης Σφακιανόπουλος (Mountaineering / Trail Running, προλογίζουν οι Θωμάς Κολοκυθάς, Βασίλης Σφακιανόπουλος, Μαρία Σαρίδου)
18:40 Η2Ο 40’, Δήμητρα Μπαμπαδήμα (Long Distance Swimming, προλογίζει η Δήμητρα Μπαμπαδήμα, συζήτηση μετά το τέλος της ταινίας με τον Σπύρο Χρυσικόπουλο) 19:20 Διάλειμμα 40’
20:00 Chinecitta on Wheels 6’, Inti Carboni (Skateboarding)
20:10 The right place – 9 islands 37’, Michal Csader (Environmental / Surfing)
20:50 Ομιλία Lee Kouskouris, Andrew Cotton, Andrew Blake, Dare to Dream - Dare to Commit, O πρώτος Έλληνας στο χώρο του big wave surfing κατακτά το Nazaré, 20’
21:10 Anileon 11’, Δημήτρης Μανιάτης / Κώστας Μάνδυλας / Saboteur mag (Snowboarding)
21:25 Yamas 20’, Nine and Done (Skiing)
21:40 Τέλος