Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2017

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2017

Το φετινό Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου έχει κλασικές συνταγές, νέα και πρωτοποριακά στοιχεία, προφεστιβαλικά event, νέο ελληνικό θέατρο, ξένες παραγωγές, μουσικές και νέες δράσεις. Ένα πολυσυλλεκτικό φεστιβάλ για διαφορετικά γούστα. Διαβάστε ή καλύτερα μελετήστε το πρόγραμμα και κάντε το σχεδιασμό σας για το καλοκαίρι!

ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ «Η έλευση του ξένου» - Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου

Τσέζαρις Γκραουζίνις, Επτά επί Θήβας
Σταύρος Τσακίρης, Οιδίπους επί Κολωνώ
Έκτορας Λυγίζος, Βάκχες
Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης, Ειρήνη Κατερίνα Ευαγγελάτου, Άλκηστη
Μαριάννα Κάλμπαρη, Μήδεια
Άρης Μπινιάρης, Πέρσες

Γιορτή λήξης: Εδώ είν’ αλώνι για χορό!

 

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου

Δημήτρης Καραντζάς, Μήδεια
Ιώ Βουλγαράκη, Άφιξις
Παντελής Δεντάκης, Κύκλωπας
Ολιβιέ Πυ, Προμηθέας Δεσμώτης, Ικέτιδες

Λύκειο Επιδαύρου - Διεθνές θερινό σχολείο αρχαίου δράματος
Μάρθα Φριντζήλα, Βάκχες: μια λειτουργία

Εκπαιδευτικές δράσεις στην Αργολίδα Δημιουργική απασχόληση παιδιών

Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, Μονοπάτια πολιτισμού

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – Αθήνα

«Πόλη: μύθος και ιστορία»
Γιώργος Σαχίνης, Στάση Ομόνοια
Γκίγκη Αργυροπούλου, AfterLives
Άννα Τζάκου, 277 μέτρα

Δίκτυο Οργανώσεων και Πολιτών – ΕΛΛΕΤ, Αθήνα: τόποι μνήμης Βιτόρια Κωτσάλου, Day Οut of Τime

ΚΕΘΕΑ: Καλλιτεχνικές δράσεις στον δημόσιο χώρο

«Ποιητικά και μουσικά πάθη»

Θοδωρής Γκόνης, Εθνικός Κήπος
Γιάννης Σκουρλέτης, Οι κόρες
Χριστίνα Μαξούρη, 20+1 μεταπολεμικά λαϊκά τραγούδια με μπαρόκ ορχήστρα

«Παραστάσεις εκτός των τειχών»

Αγγελική Γκιργκινούδη, Πεντηκοστή
Μαργαρίτα Αμαραντίδη, Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας
Αντώνης Κουτρουμπής, Στο στόμα του λύκου
Μαρία Σάββα, Το ξύπνημα της μνήμης. Παιδιά πρόσφυγες του ελληνικού Εμφυλίου
Έλλη Παπακωνσταντίνου, Λουιζιέττα: το καμαρίνι μιας επανάστασης

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – Πειραιάς

«Γεφυρώνοντας τις διαφορετικότητες»

Μάνια Παπαδημητρίου, B.ound - το σκηνικό που φοβάται Kριστόφ Kα Ρολ, Στη σκιά των ήχων
Κωνσταντίνος Μίχος, Ιφιγένεια εν Αυλίδι
Χρήστος Οικονόμου – Γιάννης Χρυσούλης, Διαδρομές
Αποστολία Παπαδαμάκη, In the Eyes of God - Ολονυχτία Άρια Μπουμπάκη, dance meetings (piraeus version)
Βάσια Βαλκανιώτη, Ορίζοντας δρόμου
Ανθή Γουρουντή, Κώστας Νούρος:ξένος δυο φορές
Εύα Στεφανή, Χαιρετισμοί
Ελένη Κυραμαργιού, Παίζοντας με την Ιστορία
Γιάννης Γονατίδης – Χρήστος Χρυσανθόπουλος / Αρχείων Τάξις, Πειραιολογία
Ειρήνη Μαργαρίτη, Οι Πειραιώτες ανοίγουν τα σπίτια τους
Χρήστος Χρυσόπουλος – Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών, Κοινός τόπος
Άννα Τσίχλη – ΤΘΣ Παν. Πελοποννήσου, Έρωτας ή τίποτα. Ιστορίες του Πειραιά
Σεβαστή Στρογγυλού – Ενιαίο Λύκειο Καμινίων, Καπέλων δρώμενα
Νίκος Διαμαντής – ΤΘΣ ΕΚΠΑ, Bridging Diversities

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

Χρήστος Θεοδωρίδης, Η σφαγή των Παρισίων
Νικίτα Μιλιβόγεβιτς, Το γεφύρι του Δρίνου
Σίμος Κακάλας, Greek Freak all star game
Γιάννης Παρασκευόπουλος, Festen / Οικογενειακή γιορτή
Νίκος Χατζόπουλος, Ο αλαβροστοισειώτης
Γεωργία Μαυραγάνη, Ξαφνικά πέρυσι το καλοκαίρι
Βασίλης Νούλας, Θερμά θαλάσσια λουτρά
Μαρία Πανουργιά, Ο άγιος Κάρτακ και το μικρό λουλούδι
Λίλο Μπάουρ, Το κορίτσι που πέφτει, πέφτει, πέφτει
blitz, Το Ινστιτούτο της παγκόσμιας μοναξιάς
Φωτεινή Παπαδόδημα, Όταν σε λίγο κατεβήκαμε στη θάλασσα
Ένκε Φεζολλάρι, Ορκισμένη παρθένα
Ζωή Χατζηαντωνίου, Οι προεδρίνες
Δημήτρης Κουρτάκης, Αποτυχημένες απόπειρες αιώρησης στο εργαστήριό μου
Μνήμη Σπύρου Α. Ευαγγελάτου, Αμύντας

Νέο ελληνικό θέατρο στο Τρίτο Πρόγραμμα της ΕΡΑ

Γιάννης Κωνσταντινίδης, Ο οικοδιδάσκαλος ή το δικαίωμα στην αμεριμνησία
Ένωση Ελλήνων Κριτικών Θεάτρου και Παραστατικών Τεχνών
Ημερίδα. Λογοτεχνία και θέατρο: δρόμοι και αδιέξοδα

 



ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ - Αφιέρωμα στη Φόλκσμπύνε

Φρανκ Κάστορφ, Ο παίκτης Χέρμπερτ Φριτς, Μουρμουρητό
Ρενέ Πόλλες, Σ’ αγαπώ, αλλά επέλεξα την αποδραματοποίηση
Μάστερκλας με τον Χανς-Τις Λέμαν Ρόμπερτ Γουίλσον – Μιχαήλ Μπαρίσνικοφ, Γράμμα σ’ έναν άντρα
Ζυλιέν Γκοσλέν, Τα στοιχειώδη σωματίδια Mίλο Ράου, Αυτοκρατορία
Αφσανέχ Μαχιάν, Από το υπόγειο στην ταράτσα
Ρομέo Καστελλούτσι, Democracy in America
Forced Entertainment, Όλος ο Σαίξπηρ σ’ ένα τραπέζι
Μάρτα Γκόρνιτσκα, Ο ύμνος στον έρωτα

ΧΟΡΟΣ

Χόφες Σέχτερ, Grand Finale Πέρε Φάουρα, Sweet Fever
Ευριπίδης Λασκαρίδης, Τιτάνες
RootlessRoot / Λίντα Καπετανέα – Jozef Frucek, Όταν χίμηξαν τα σκυλιά
Λενιώ Κακλέα, A Hand’s Turn
Κατερίνα Ανδρέου, A Κind of Fierce
Σύνδεσμος Χορού, Rapidly Becoming
Ιωάννα Πορτόλου, Πορνό
Kinkaleri, Real Good Time / All!
Αναστασία Βαλσαμάκη, Sync
Μέτε Ίνγκβαρτσεν, 69 Positions
Μαρλένε Μοντέιρο Φρέιτας, Βάκχες: πρελούδιο κάθαρσης
Ντοροτέ Μυνιανεζά, Unwanted / Ανεπιθύμητα|Μάστερκλας και εργαστήριο με τον Ρούντι Λέρμανς

ΜΟΥΣΙΚΗ - Ωδείον Ηρώδου του Αττικού

Εθνική Λυρική Σκηνή, Μαντάμα Μπαττερφλάι|
Εθνική Λυρική Σκηνή, Τροβατόρε / Ο τροβαδούρος
Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, Θωρηκτό Ποτέμκιν
Κρατική Ορχήστρα Αθηνών – Μάρτα Άργκεριχ – Θεοδοσία Ντόκου
Φιλαρμονική της Αγίας Πετρούπολης – Γιούρι Τεμιρκάνοφ
Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης – Βασίλης Βαρβαρέσος
Συμφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ, Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής
El Sistema Greece
Βυζαντινός Χορός «Τρόπος» – Σωκράτης Σινόπουλος – Σύνολο Τούρκων τραγουδιστών – Koύντσι Εργκιουνέρ
Οι μουσικές της Κρήτης Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας, Μη μου γράφεις γράμματα…
Μαρία Φαραντούρη – Τζιχάν Τούρκογλου – Μαρία ντελ Μαρ Μπονέτ, Πέρα από τα σύνορα Θάνος Μικρούτσικος, Τα πιο ωραία μου τραγούδια θα σου πω
Αφιέρωμα στον Μανώλη Ρασούλη, Όλα σε θυμίζουν…
180 χρόνια Πανεπιστήμιο – 180 χρόνια τραγούδια
Καμεράτα - Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής, Σουήνυ Τοντ
Γιαν Τίρσεν, Solo in Concert
Ιμανύ

Θέατρο Ολύμπια

Stile Antico, In a Strange Land
Λένια Ζαφειροπούλου – Αντρέι Χόβριν, Transit
Songs Στέφανος Νάσος
Φίλιππος Τσαλαχούρης – Χορωδία Σπουδαστών Ωδείου Αθηνών – Sofia Sinfonietta Ergon Ensemble, Τρέλα
ARTéfacts Ensemble, Αφιέρωμα στον Φρανκ Ζάππα

Πειραιώς 260 – Κήπος

Νίκος Ξυδάκης, Αθάνατη Αφροδίτη
Τακίμ, Γιατί, γλυκό μου sweet heart
Ανδριάνα Μπάμπαλη Quartet, Από τη Δύση ως την Άπω Ανατολή
Κώστας Βόμβολος, Homesickness Blues
Nίνα Λοτσάρη – Opera Chaotique, Καμπαρέ Τρούμπα
String Demons, The Athens Demon Concert
Το Τρίτο παίζει Πειραιώς 260!
Day/Night Jazz Session.
Διήμερος Μαραθώνιος τζαζ σχημάτων Ex Silentio, Νύμφες, ξωτικά, νεράιδες και ποιμένες
Δαυίδ Ναχμίας, Στον καιρό της Αθήνας

Athens Open Air Film Festival

Stand Up Comedy – Summer Comedy Party

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ

Γουίλλιαμ Κέντριτζ, Παίξτε τον χορό ακόμα πιο γλυκά
Γιούλιαν Ρόζεφελντ, Μανιφέστο
Μουσείο Φωτογραφίας Θεσ/νίκης, Μια άλλη ζωή: ανθρώπινες ροές, άγνωστες Οδύσσειες

ΠΡΟΦΕΣΤΙΒΑΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Bob Festival
Sound Acts

Αναλυτικές πληροφορίες εδώ